Cornell Dubilier Electronics MCH38FM180J-Y
MCH38FM180J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCH38FM180J-Y
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 4KV SMD
Datasheet Download
MCH38FM180J-Y.pdf
Availability of MCH38FM180J-Y
QUANTITY
MCH38FM180J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH38FM180J-Y
Internal Part NumberEIS-MCH38FM180J-Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCH
PackagingTray
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH38FM180J-Y
Related LinksMCH38F, MCH38FM180J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCH38FM180J-Y Details Description
Related parts for MCH38FM180J-Y
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
IC DDR 1GB 166MHZ 60BGA datasheet.pdf