Cornell Dubilier Electronics MCHN38FK102J-Y
MCHN38FK102J-Y picture photo
Mfg. Part Number
MCHN38FK102J-Y
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1000PF 5% 2.5KV SMD
Datasheet Download
MCHN38FK102J-Y.pdf
Availability of MCHN38FK102J-Y
QUANTITY
MCHN38FK102J-Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MCHN38FK102J-Y
Internal Part NumberEIS-MCHN38FK102J-Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCHN
PackagingTray
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCHN38FK102J-Y
Related LinksMCHN38F, MCHN38FK102J-Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCHN38FK102J-Y Details Description
Related parts for MCHN38FK102J-Y
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.13K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf