NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6D6AVT10AC
MCIMX6D6AVT10AC picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6D6AVT10AC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Datasheet Download
MCIMX6D6AVT10AC.pdf
Availability of MCIMX6D6AVT10AC
QUANTITY
MCIMX6D6AVT10AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6D6AVT10AC
Internal Part NumberEIS-MCIMX6D6AVT10AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modulesi.MX 6 Series Applications Processors Introduction
PCN Design/SpecificationI.MX 6DUAL6QUAD Update 04/Jun/2013
I.MX 6Dual/6Quad Errata Update 11/Dec/2013
I.MX6DQ Rev 1.3 Errata Revision 28/Jan/2014
I.MX6 Datasheet Update 01/May/2014
Reference Manual Update 01/Aug/2014
Design Change 01/Aug/2014
Errata Update 01/Jul/2015
Silicon Update 10/Sep/2015
PCN Assembly/OriginReference Manual Update 28/Jul/2015
IMX6DQ AUTO 2ND SOURCE ASSEMBLY KLM 08/Oct/2015
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6D
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case624-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package624-FCBGA (21x21)
Additional InterfacesCAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6D6AVT10AC
MCIMX6D6AVT10AC Details Description
Related parts for MCIMX6D6AVT10AC
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28TSSOP datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf