NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6L2EVN10AA
MCIMX6L2EVN10AA picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6L2EVN10AA
Brief Description
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA
Datasheet Download
MCIMX6L2EVN10AA.pdf
Availability of MCIMX6L2EVN10AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCIMX6L2EVN10AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6L2EVN10AA
Internal Part NumberEIS-MCIMX6L2EVN10AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modulesi.MX 6 Series Applications Processors Introduction
PCN Design/SpecificationI.MX 6SOLOLITE Update 31/May/2013
I.MX 6 Errata Update 11/Dec/2013
MCIMX6L Datasheet Update 09/May/2014
MCIMX6L SoloLite Errata Update 22/Jul/2014
PCN Assembly/OriginI.MX6SL 13x13 BGA Test Site 20/Aug/2013
Standard Package320
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6SL
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O1.2V, 1.8V, 3.0V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case432-TFBGA
Supplier Device Package*
Additional InterfacesAC97, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6L2EVN10AA
MCIMX6L2EVN10AA Details Description
Related parts for MCIMX6L2EVN10AA
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 255OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX86900 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf