Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D120K-F
MCM01-001D120K-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D120K-F
Brief Description
CAP PTFE 12PF 10% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D120K-F.pdf
Availability of MCM01-001D120K-F
QUANTITY
MCM01-001D120K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D120K-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D120K-F
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D120K-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D120K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D120K-F Details Description
Related parts for MCM01-001D120K-F
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf