Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD350K-F
MCM01-001DD350K-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD350K-F
Brief Description
CAP MICA 35PF 10% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD350K-F.pdf
Availability of MCM01-001DD350K-F
QUANTITY
MCM01-001DD350K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD350K-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD350K-F
PackagingBulk
Capacitance35pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD350K-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD350K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD350K-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD350K-F
IC DVR PIN 40MHZ 3STATE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC BATT/PROTECT 2-4CELL 8-SM8 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2312 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 13.08MM datasheet.pdf
THERMOSTAT PHENOLIC 3A datasheet.pdf