Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD500K-F
MCM01-001DD500K-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD500K-F
Brief Description
CAP MICA 50PF 10% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD500K-F.pdf
Availability of MCM01-001DD500K-F
QUANTITY
MCM01-001DD500K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD500K-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD500K-F
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD500K-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD500K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD500K-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD500K-F
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 10M OHM 13.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 237MA 280 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 4.6A TO-236 datasheet.pdf