Yageo PNP300JR-73-27R
PNP300JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-27R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-27R.pdf
Availability of PNP300JR-73-27R
QUANTITY
PNP300JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-27R
Related LinksPNP300J, PNP300JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-27R Details Description
Related parts for PNP300JR-73-27R
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 50V 10% SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MIN D MA 50 P CRIMP CONNECTOR WI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM datasheet.pdf