IXYS Corporation GWM160-0055X1-SMD
GWM160-0055X1-SMD picture photo
Mfg. Part Number
GWM160-0055X1-SMD
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 6N-CH 55V 150A ISOPLUS
Datasheet Download
GWM160-0055X1-SMD.pdf
Availability of GWM160-0055X1-SMD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GWM160-0055X1-SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of GWM160-0055X1-SMD
Internal Part NumberEIS-GWM160-0055X1-SMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGWM 160-0055X1 20/Nov/2012
Standard Package28
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTube
FET Type6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case17-SMD, Gull Wing
Supplier Device PackageISOPLUS-DIL™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GWM160-0055X1-SMD
Related LinksGWM160-0, GWM160-0055X1-SMD Datasheet, IXYS Corporation Distributor
GWM160-0055X1-SMD Details Description
Related parts for GWM160-0055X1-SMD
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 24POS datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf