Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED501J-F
MCM01-001ED501J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED501J-F
Brief Description
CAP MICA 500PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED501J-F.pdf
Availability of MCM01-001ED501J-F
QUANTITY
MCM01-001ED501J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED501J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED501J-F
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED501J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED501J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED501J-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED501J-F
DIODE ZENER 5.6V 250MW 2DFN datasheet.pdf
TERMINAL TURRET SINGLE .172"L datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES 357 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 72G SLC DDR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER datasheet.pdf