Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED830G-F
MCM01-001ED830G-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED830G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 83PF 2% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED830G-F.pdf
Availability of MCM01-001ED830G-F
QUANTITY
MCM01-001ED830G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED830G-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED830G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance83pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED830G-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED830G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED830G-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED830G-F
MCU 8BIT SGL VOLT FLASH 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf