Cornell Dubilier Electronics MCM01-016DD500J-F
MCM01-016DD500J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-016DD500J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 50PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-016DD500J-F.pdf
Availability of MCM01-016DD500J-F
QUANTITY
MCM01-016DD500J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-016DD500J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-016DD500J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-016DD500J-F
Related LinksMCM01-01, MCM01-016DD500J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-016DD500J-F Details Description
Related parts for MCM01-016DD500J-F
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0201 datasheet.pdf