IXYS Corporation MCO100-16IO1
MCO100-16IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCO100-16IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B
Datasheet Download
MCO100-16IO1.pdf
Availability of MCO100-16IO1
QUANTITY
MCO100-16IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCO100-16IO1
Internal Part NumberEIS-MCO100-16IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTube
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)99A
Current - On State (It (RMS)) (Max)156A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1400A, 1500A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCO100-16IO1
Related LinksMCO100, MCO100-16IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCO100-16IO1 Details Description
Related parts for MCO100-16IO1
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
FUSE INDUST 12A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
DEV KIT FOR Z-WAVE 500SERIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE15POS datasheet.pdf
CABLE IEC TO NEMA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf