Microchip Technology MCP100-270DI/TO
MCP100-270DI/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP100-270DI/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.70V LOW TO92
Datasheet Download
MCP100-270DI/TO.pdf
Availability of MCP100-270DI/TO
QUANTITY
MCP100-270DI/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100-270DI/TO
Internal Part NumberEIS-MCP100-270DI/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold2.625V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100-270DI/TO
Related LinksMCP100-, MCP100-270DI/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP100-270DI/TO Details Description
Related parts for MCP100-270DI/TO
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL 8-DFN datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 BLUE TRANSM datasheet.pdf
5M CABLE datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf