Microchip Technology MCP100-300DI/TO
MCP100-300DI/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP100-300DI/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 3.00V LOW TO92
Datasheet Download
MCP100-300DI/TO.pdf
Availability of MCP100-300DI/TO
QUANTITY
MCP100-300DI/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100-300DI/TO
Internal Part NumberEIS-MCP100-300DI/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold2.925V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100-300DI/TO
Related LinksMCP100-, MCP100-300DI/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP100-300DI/TO Details Description
Related parts for MCP100-300DI/TO
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
RC NETWORK 470 OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .300 14POS datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
STANDARD PTC 30% datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf