Vishay/Dale RNC60H1722BSBSL
RNC60H1722BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1722BSBSL
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1722BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1722BSBSL
QUANTITY
RNC60H1722BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1722BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1722BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1722BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1722BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1722BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1722BSBSL
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX31850 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 30" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
1500UF 350V 64X105 85C ST datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SMD3 datasheet.pdf