Microchip Technology MCP100-300DI/TO
MCP100-300DI/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP100-300DI/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 3.00V LOW TO92
Datasheet Download
MCP100-300DI/TO.pdf
Availability of MCP100-300DI/TO
QUANTITY
MCP100-300DI/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100-300DI/TO
Internal Part NumberEIS-MCP100-300DI/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold2.925V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100-300DI/TO
Related LinksMCP100-, MCP100-300DI/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP100-300DI/TO Details Description
Related parts for MCP100-300DI/TO
EMITTER IR 950NM 100MA TO-18 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf