Yageo MCP100JR-10K
MCP100JR-10K picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-10K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-10K.pdf
Availability of MCP100JR-10K
QUANTITY
MCP100JR-10K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-10K
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-10K
Related LinksMCP100, MCP100JR-10K Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-10K Details Description
Related parts for MCP100JR-10K
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
TRANS 4NPN 30V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MALE DIP PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf