Yageo MCP100JR-15R
MCP100JR-15R picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-15R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-15R.pdf
Availability of MCP100JR-15R
QUANTITY
MCP100JR-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-15R
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-15R
Related LinksMCP100, MCP100JR-15R Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-15R Details Description
Related parts for MCP100JR-15R
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A MINPAK datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC BUFF OPN DRN N-INV LP 6XSON datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RING AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 57MM datasheet.pdf
RS-MR 34S-L4 CBL INTERFACE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 1.31 OHM datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 3A datasheet.pdf