Yageo MCP100JR-75K
MCP100JR-75K picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-75K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-75K.pdf
Availability of MCP100JR-75K
QUANTITY
MCP100JR-75K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-75K
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-75K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-75K
Related LinksMCP100, MCP100JR-75K Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-75K Details Description
Related parts for MCP100JR-75K
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 390MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 128 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE 12V 10DFN datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf