Microchip Technology MCP112-240E/TO
MCP112-240E/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP112-240E/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.40V LOW TO-92
Datasheet Download
MCP112-240E/TO.pdf
Availability of MCP112-240E/TO
QUANTITY
MCP112-240E/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP112-240E/TO
Internal Part NumberEIS-MCP112-240E/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold2.32V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP112-240E/TO
Related LinksMCP112-, MCP112-240E/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP112-240E/TO Details Description
Related parts for MCP112-240E/TO
Connector Header, Bottom Entry 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 4 X SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf