Microchip Technology MCP112-290E/TO
MCP112-290E/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP112-290E/TO
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.90V LOW TO-92
Datasheet Download
MCP112-290E/TO.pdf
Availability of MCP112-290E/TO
QUANTITY
MCP112-290E/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP112-290E/TO
Internal Part NumberEIS-MCP112-290E/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingBulk
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP112-290E/TO
Related LinksMCP112-, MCP112-290E/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP112-290E/TO Details Description
Related parts for MCP112-290E/TO
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
BOARD EVAL LNB DSQIN LNBH29 QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
DIN RAIL 15MMX5.5MM SLOTTED 1M datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
FILTER DC 250A datasheet.pdf