Microchip Technology MCP1318T-29LE/OT
MCP1318T-29LE/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1318T-29LE/OT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.9V PP/PP SOT23-5
Datasheet Download
MCP1318T-29LE/OT.pdf
Availability of MCP1318T-29LE/OT
QUANTITY
MCP1318T-29LE/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1318T-29LE/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1318T-29LE/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1318T-29LE/OT
Related LinksMCP1318T, MCP1318T-29LE/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1318T-29LE/OT Details Description
Related parts for MCP1318T-29LE/OT
FIXED IND 47UH 80MA 11.1 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 9V datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 64QFP datasheet.pdf
CONN .75MM COPLANAR VERT 170POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
TPLI 215FG A0 8" X 8" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf