Microchip Technology MCP1702T-3002E/CB
MCP1702T-3002E/CB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1702T-3002E/CB
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23A-3
Datasheet Download
MCP1702T-3002E/CB.pdf
Availability of MCP1702T-3002E/CB
QUANTITY
MCP1702T-3002E/CB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1702T-3002E/CB
Internal Part NumberEIS-MCP1702T-3002E/CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification C 194 Lead-Frame 28/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.625V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.2V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23A-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1702T-3002E/CB
Related LinksMCP1702T, MCP1702T-3002E/CB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1702T-3002E/CB Details Description
Related parts for MCP1702T-3002E/CB
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A MALE SNGL 5POS 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 73MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 39MM datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf