Microchip Technology MCP1710T-42I/LZ
MCP1710T-42I/LZ picture photo
Mfg. Part Number
MCP1710T-42I/LZ
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.1A 8VDFN
Datasheet Download
MCP1710T-42I/LZ.pdf
Availability of MCP1710T-42I/LZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCP1710T-42I/LZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1710T-42I/LZ
Internal Part NumberEIS-MCP1710T-42I/LZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Sep/2015
PCN Design/SpecificationMCP1710 Datasheet 11/Jul/2013
Datasheet Update 11/Aug/2014
Datasheet Update 16/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1710T-42I/LZ
Related LinksMCP1710, MCP1710T-42I/LZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1710T-42I/LZ Details Description
Related parts for MCP1710T-42I/LZ
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 338MA 1.06 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 16A 125V datasheet.pdf