Microchip Technology MCP1802T-2502I/OT
MCP1802T-2502I/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1802T-2502I/OT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
MCP1802T-2502I/OT.pdf
Availability of MCP1802T-2502I/OT
QUANTITY
MCP1802T-2502I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1802T-2502I/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1802T-2502I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1802T-2502I/OT
Related LinksMCP1802T, MCP1802T-2502I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1802T-2502I/OT Details Description
Related parts for MCP1802T-2502I/OT
IC REG LDO 4.2V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS POTTING W/SKTS datasheet.pdf