Microchip Technology MCP1804T-2502I/OT
MCP1804T-2502I/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1804T-2502I/OT
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
MCP1804T-2502I/OT.pdf
Availability of MCP1804T-2502I/OT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCP1804T-2502I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1804T-2502I/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1804T-2502I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMCP1804 Datasheet Update 30/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingDigi-Reel®
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.5V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 28V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1804T-2502I/OT
Related LinksMCP1804T, MCP1804T-2502I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1804T-2502I/OT Details Description
Related parts for MCP1804T-2502I/OT
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 3.81MM VERT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MIXR .3-3.5GHZ DWNCONV 16QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 72.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO247-3 datasheet.pdf