Microchip Technology MCP1827S-3302E/AB
MCP1827S-3302E/AB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1827S-3302E/AB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3
Datasheet Download
MCP1827S-3302E/AB.pdf
Availability of MCP1827S-3302E/AB
QUANTITY
MCP1827S-3302E/AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1827S-3302E/AB
Internal Part NumberEIS-MCP1827S-3302E/AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Current LDOs
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.33V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1827S-3302E/AB
Related LinksMCP1827S, MCP1827S-3302E/AB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1827S-3302E/AB Details Description
Related parts for MCP1827S-3302E/AB
BATTERY PACK NIMH 4.8V 4200MAH datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 25POS 2.54MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 1.05A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CABLE PIN datasheet.pdf