Yageo MCP200JR-270R
MCP200JR-270R picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-270R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-270R.pdf
Availability of MCP200JR-270R
QUANTITY
MCP200JR-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-270R
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-270R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-270R
Related LinksMCP200, MCP200JR-270R Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-270R Details Description
Related parts for MCP200JR-270R
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14SO datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
ESD JACKET W/CUFFS TEAL 6XL datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAT5E CABLE, 25.5 IN. datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 6POS 1.83M 16AWG datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf