| Internal Part Number | EIS-MCP23S18-E/SO | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 27 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - I/O Expanders | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Number of I/O | 16 | |
| Interface | SPI | |
| Interrupt Output | Yes | |
| Features | - | |
| Output Type | Open Drain | |
| Current - Output Source/Sink | 25mA | |
| Frequency - Clock | 10MHz | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |