Microchip Technology MCP2515-I/ST
MCP2515-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP2515-I/ST
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC CAN CONTROLLER W/SPI 20TSSOP
Datasheet Download
MCP2515-I/ST.pdf
Availability of MCP2515-I/ST
QUANTITY
MCP2515-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP2515-I/ST
Internal Part NumberEIS-MCP2515-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCAN Bus Protection
PCN Assembly/OriginQualification CDA194 Lead-Frame 17/Jul/2014
Qualification Revision 19/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package74
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTube
ProtocolCAN
FunctionController
InterfaceSPI
StandardsCAN 2.0
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply10mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP2515-I/ST
Related LinksMCP251, MCP2515-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP2515-I/ST Details Description
Related parts for MCP2515-I/ST
CAP TANT 33UF 4V 10% 1611 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT DHVQFN14 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA SMA MALE datasheet.pdf
LED OSLON SSL 640NM 80 SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
NTC 50000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf