Microchip Technology MCP3201T-CI/ST
MCP3201T-CI/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP3201T-CI/ST
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8TSSOP
Datasheet Download
MCP3201T-CI/ST.pdf
Availability of MCP3201T-CI/ST
QUANTITY
MCP3201T-CI/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP3201T-CI/ST
Internal Part NumberEIS-MCP3201T-CI/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)100k
Number of Inputs1
Input TypePseudo-Differential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP3201T-CI/ST
Related LinksMCP3201, MCP3201T-CI/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP3201T-CI/ST Details Description
Related parts for MCP3201T-CI/ST
RES 2.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SOCKET FOR OLED SMART DISPLAY datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf