AVX Corporation SR211A121KARTR1
SR211A121KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A121KARTR1
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A121KARTR1.pdf
Availability of SR211A121KARTR1
QUANTITY
SR211A121KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A121KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A121KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A121KARTR1
Related LinksSR211A1, SR211A121KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A121KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A121KARTR1
IDC CABLE - MPR26K/MC26F/MPR26K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3PINS W/EXT SHELL datasheet.pdf
IC CONTROLLER SYNCH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' OPEN END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 850VDC DRAWING T8 datasheet.pdf