Microchip Technology MCP3550-50E/SN
MCP3550-50E/SN picture photo
Mfg. Part Number
MCP3550-50E/SN
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 22BIT 2.7V 1CH 8SOIC
Datasheet Download
MCP3550-50E/SN.pdf
Availability of MCP3550-50E/SN
QUANTITY
MCP3550-50E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP3550-50E/SN
Internal Part NumberEIS-MCP3550-50E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCP3901 Analog Front End
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
MCP355Y Datasheet Update 14/Aug/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits22
Sampling Rate (Per Second)15
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceSPI
ConfigurationADC
Ratio - S/H:ADC-
Number of A/D Converters1
ArchitectureSigma-Delta
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP3550-50E/SN
Related LinksMCP3550, MCP3550-50E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP3550-50E/SN Details Description
Related parts for MCP3550-50E/SN
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 48"X66" WITH SPEC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf