Microchip Technology MCP4451-103E/ST
MCP4451-103E/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP4451-103E/ST
Brief Description
IC POT 10K QUAD 8BIT 20TSSOP
Datasheet Download
MCP4451-103E/ST.pdf
Availability of MCP4451-103E/ST
QUANTITY
MCP4451-103E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4451-103E/ST
Internal Part NumberEIS-MCP4451-103E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package74
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps257
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4451-103E/ST
Related LinksMCP4451, MCP4451-103E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4451-103E/ST Details Description
Related parts for MCP4451-103E/ST
Crystal 29.4912MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BCH-381HF-13 BK datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
192 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf