Microchip Technology MCP6143-E/MS
MCP6143-E/MS picture photo
Mfg. Part Number
MCP6143-E/MS
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8MSOP
Datasheet Download
MCP6143-E/MS.pdf
Availability of MCP6143-E/MS
QUANTITY
MCP6143-E/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP6143-E/MS
Internal Part NumberEIS-MCP6143-E/MS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.003 V/µs
Gain Bandwidth Product100kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset3mV
Current - Supply600nA
Current - Output / Channel20mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.4 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP6143-E/MS
Related LinksMCP614, MCP6143-E/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP6143-E/MS Details Description
Related parts for MCP6143-E/MS
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 1.27MM REFL PCB datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD 128X64 WHT TRANSM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW DR SPDT 0.1A MOM/PULLOUT 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED LZ1 COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf