| Internal Part Number | EIS-MCP6S22DM-PICTL | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Op Amps | |
| Series | PICtail™ | |
| Channels per IC | 2 - Dual | |
| Amplifier Type | Programmable Gain | |
| Output Type | Single-Ended, Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 22 V/µs | |
| -3db Bandwidth | 12MHz | |
| Current - Output / Channel | 30mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Main IC) | 1mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5 V ~ 5.5 V | |