Microchip Technology MCP795W11T-I/ST
MCP795W11T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP795W11T-I/ST
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP
Datasheet Download
MCP795W11T-I/ST.pdf
Availability of MCP795W11T-I/ST
QUANTITY
MCP795W11T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP795W11T-I/ST
Internal Part NumberEIS-MCP795W11T-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
Memory Size64B
Time FormatHH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceSPI
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery1.3 V ~ 3.6 V
Current - Timekeeping (Max)1µA @ 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP795W11T-I/ST
Related LinksMCP795W, MCP795W11T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP795W11T-I/ST Details Description
Related parts for MCP795W11T-I/ST
RES 66.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf