Microchip Technology MCP795W12-I/ST
MCP795W12-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP795W12-I/ST
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP
Datasheet Download
MCP795W12-I/ST.pdf
Availability of MCP795W12-I/ST
QUANTITY
MCP795W12-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP795W12-I/ST
Internal Part NumberEIS-MCP795W12-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
Memory Size64B
Time FormatHH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceSPI
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery1.3 V ~ 3.6 V
Current - Timekeeping (Max)1µA @ 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP795W12-I/ST
Related LinksMCP795W, MCP795W12-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP795W12-I/ST Details Description
Related parts for MCP795W12-I/ST
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC V-F CONVERTER MONO 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE ULP-A UNIV 2INP 6-MCRPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf