Texas Instruments MCP809M3-2.93
MCP809M3-2.93 picture photo
Mfg. Part Number
MCP809M3-2.93
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT23-3
Datasheet Download
MCP809M3-2.93.pdf
Availability of MCP809M3-2.93
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCP809M3-2.93 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP809M3-2.93
Internal Part NumberEIS-MCP809M3-2.93
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
Output-
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.93V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP809M3-2.93
Related LinksMCP809, MCP809M3-2.93 Datasheet, Texas Instruments Distributor
MCP809M3-2.93 Details Description
Related parts for MCP809M3-2.93
CAP TRIMMER 4.5-30PF 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS INPUT PNP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 18pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf