Murata Electronics North America RDE5C2A271J0K1H03B
RDE5C2A271J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A271J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A271J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A271J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A271J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A271J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A271J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A271J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A27, RDE5C2A271J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A271J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A271J0K1H03B
IC ADC 16BIT SMPL 250KSPS 28SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V 1A MINIPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 40MM X 19.5MM datasheet.pdf
FAST MNT TUBE FOR M18 LONG PROX datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3066-D datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf