Microchip Technology MCP9504NT-015E/OT
MCP9504NT-015E/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP9504NT-015E/OT
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC TEMP SWITCH PROGR P-P SOT23-5
Datasheet Download
MCP9504NT-015E/OT.pdf
Availability of MCP9504NT-015E/OT
QUANTITY
MCP9504NT-015E/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP9504NT-015E/OT
Internal Part NumberEIS-MCP9504NT-015E/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMCP9501234 Temperature Switches
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdCold
Switching Temperature-15°C
Accuracy±4°C
Current - Output (Max)20mA
Output TypePush-Pull
OutputActive High
Output FunctionUnderTemp
Selectable HysteresisYes
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 6 V
Current - Supply25µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP9504NT-015E/OT
Related LinksMCP9504N, MCP9504NT-015E/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP9504NT-015E/OT Details Description
Related parts for MCP9504NT-015E/OT
BOX ABS GRAY 5"L X 1.85"W datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 1.5A 140 MOHM CHAS datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.7GHZ 8VSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 400K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N REC datasheet.pdf
3900UF 80V 30X50 85C SI datasheet.pdf