Rohm Semiconductor MCR004YZPF1003
MCR004YZPF1003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF1003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF1003.pdf
Availability of MCR004YZPF1003
QUANTITY
MCR004YZPF1003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF1003
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF1003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF1003
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF1003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF1003 Details Description
Related parts for MCR004YZPF1003
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
RILLENKUGELLAGER datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf