Rohm Semiconductor MCR004YZPF1502
MCR004YZPF1502 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF1502
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF1502.pdf
Availability of MCR004YZPF1502
QUANTITY
MCR004YZPF1502 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF1502
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF1502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF1502
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF1502 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF1502 Details Description
Related parts for MCR004YZPF1502
VARISTOR 990V 7.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC LINE DVR QUAD DIFF 16SO datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
OSC CRO 2990-3400 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf