Rohm Semiconductor MCR004YZPF24R9
MCR004YZPF24R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF24R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF24R9.pdf
Availability of MCR004YZPF24R9
QUANTITY
MCR004YZPF24R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF24R9
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF24R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF24R9
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF24R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF24R9 Details Description
Related parts for MCR004YZPF24R9
BASE RACEWAY PWR LRG GY10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220AB datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 41X457.2MM RECT datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf