Rohm Semiconductor MCR004YZPF2553
MCR004YZPF2553 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF2553
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF2553.pdf
Availability of MCR004YZPF2553
QUANTITY
MCR004YZPF2553 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF2553
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF2553
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF2553
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF2553 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF2553 Details Description
Related parts for MCR004YZPF2553
FIXED IND 220UH 117MA 7.45 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD6659 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf