Rohm Semiconductor MCR004YZPF6192
MCR004YZPF6192 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF6192
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF6192.pdf
Availability of MCR004YZPF6192
QUANTITY
MCR004YZPF6192 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF6192
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF6192
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF6192
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF6192 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF6192 Details Description
Related parts for MCR004YZPF6192
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.66MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 6X1X1" 5S SFN datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 2HV+1LV PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 74K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf