Rohm Semiconductor MCR004YZPF8251
MCR004YZPF8251 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF8251
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF8251.pdf
Availability of MCR004YZPF8251
QUANTITY
MCR004YZPF8251 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF8251
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF8251
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF8251
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF8251 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF8251 Details Description
Related parts for MCR004YZPF8251
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 330K OHM 0302 datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK TRPL 20SOIC datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 363FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 6.05 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220AB datasheet.pdf