Rohm Semiconductor MCR006YRTF4301
MCR006YRTF4301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF4301
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF4301.pdf
Availability of MCR006YRTF4301
QUANTITY
MCR006YRTF4301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF4301
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF4301
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF4301
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF4301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF4301 Details Description
Related parts for MCR006YRTF4301
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
IC DIFF LINE 1DVR/4RCVR 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
ADS62P15EVM datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf