Rohm Semiconductor MCR006YRTF4301
MCR006YRTF4301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF4301
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF4301.pdf
Availability of MCR006YRTF4301
QUANTITY
MCR006YRTF4301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF4301
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF4301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF4301
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF4301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF4301 Details Description
Related parts for MCR006YRTF4301
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 23.62"L X 12.21"W datasheet.pdf
38+38 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf